PEDIJATRIJA

Pedijatrija - registracija

Pedijatar Banja Luka │ Pedijatrija

Promotivni paketi usluga za preglede u ambulanti pedijatrije u Prima MEDICA

 

1.SISTEMATSKI PREGLED BEBE U PRVOJ GODINI ŽIVOTA

Sadržaj: Pregled pedijatra, uzimanje antropometrijskih mjera( težina, dužina, obim glave), savjetovanje o mliječnoj i nemliječnoj ishrani, savjetovanje u vezi vakcinacije, ultrazvučni pregled kukova, laboratorijski nalazi KKS i urin.

Posebna ponuda: Kompletna cijena paketa sa popustom od 20%. Ušteda: 22KM.

 

2. SISTEMATSKI PREGLED DJETETA PREDŠKOLSKOG UZRASTA (PRED ŠKOLU, VRTIĆ ILI REDOVNI)

Sadržaj: Pregled specijaliste pedijatra, antropometrijske mjere, savjetovanje o ishrani, lab analize KKS, Fe, TIBC, UIBC, urin, bris grla, bris nisa, stolica na parazite i EKG pregled.

Posebna ponuda: Kompletna cijena paketa sa popustom od 20%. Ušteda: 24KM.

 

Šta je pedijatrija?

Pedijatrija je grana medicine koja se bavi zdravstvenom zaštitom i liječenjem dece, od novorođenčadi do adolescenata. Pedijatar se bavi prevencijom, dijagnostikom i liječenjem bolesti kod djece te prati njihov fizički, emocionalni i socijalni razvoj. Pedijatri su ljekari specijalizovani za brigu o djeci, koji osiguravaju da mali pacijenti dobiju adekvatnu zdravstvenu njegu tokom različitih faza rasta.

Pedijatrija Banja Luka – ključne oblasti uključuju:

  • Redovne preventivne preglede i vakcinacije
  • Liječenje akutnih i hroničnih bolesti kod djece
  • Savjetovanje roditelja o ishrani, rastu i razvoju
  • Praćenje emocionalnog i mentalnog zdravlja dece

U Prima MEDICA pedijatrijskoj ambulanti pacijentima je na raspolaganju savjetovalište za bebe, sistematski pregled djece (pred vakcinu, prije upisa u vrtić ili školu) te dijagnostika i liječenje bolesnih stanja u dječijoj dobi. 

U Prima MEDICA pedijatrijskoj ambulati ordinira dr Barbara Stanimirović, pedijatar sa višegodišnjim iskustvom u radu sa djecom.

Pedijatar Banja Luka – šta podrazumijeva pregled?

Pregled kod pedijatra podrazumijeva detaljnu procjenu zdravlja djeteta, a njegova svrha je praćenje rasta, razvoja i opšteg zdravstvenog stanja. Pregled može biti preventivan, redovan ili u vezi sa određenim zdravstvenim problemima koje dijete ima. Pedijatar koristi ovu priliku da prati fizičko, mentalno i emocionalno stanje dijeteta, kao i da otkrije potencijalne zdravstvene probleme u ranoj fazi.

Pregled kod pedijatra podrazumijeva:

Anamneza (razgovor sa roditeljima i detetom)

Pedijatar prikuplja podatke o djetetovom zdravstvenom stanju, istoriji bolesti, ishrani, spavanju, vakcinaciji i svakodnevnim aktivnostima. Roditelji mogu iznijeti eventualne brige ili zapažanja, dok starija djeca mogu sama komunicirati sa pedijatrom.

Fizikalni pregled kod pedijatra

Pedijatar detaljno pregleda dijete kako bi procijenio njegovo opšte zdravstveno stanje:

  • Mjerenje tjelesne težine i visine za praćenje rasta.
  • Mjerenje temperature, krvnog pritiska i pulsa.
  • Pregled ušiju, grla i nosa radi provjere znakova infekcija ili upala.
  • Pregled pluća i srca stetoskopom za slušanje rada srca i disajnih puteva.
  • Pregled stomaka palpacijom kako bi se provjerilo da li postoje problemi sa organima.
  • Provjera refleksa i motorike za procjenu neurološkog razvoja.
  • Pregled kože kako bi se uočile promjene, osipi ili infekcije.

Praćenje rasta i razvoja

Pedijatar prati da li dijete napreduje u skladu sa očekivanim normama za svoj uzrast. Ocjenjuje se fizički rast, kognitivni razvoj i emocionalno ponašanje. Na osnovu ovih informacija, privatni pedijatar može preporučiti dodatne preglede ili savjete.

Vakcinacija

Redovni preventivni pregledi često uključuju provjeru vakcinalnog statusa i primanje vakcina prema kalendaru imunizacije. Pedijatar će informisati roditelje o potrebnim vakcinama i zakazati narednu dozu.

Savjetovanje roditelja

Nakon pregleda, privatni pedijatar daje savjete roditeljima u vezi sa ishranom, higijenom, snom, fizičkom aktivnošću i ponašanjem djeteta. Takođe, ukoliko postoje specifični problemi, preporučuje se odgovarajući tretman ili dodatni specijalistički pregled.

Preventivni pedijatrijski pregledi su posebno važni u prvim godinama života kada dijete prolazi kroz intenzivne faze rasta i razvoja. U kasnijem detinjstvu i adolescenciji, pregledi se usmjeravaju na praćenje pubertetskog razvoja i prevenciju zdravstvenih problema karakterističnih za taj uzrast.

Redovni pregledi kod pedijatra pomažu u ranom otkrivanju zdravstvenih problema, što je ključno za njihovo uspješno liječenje i održavanje dobrog zdravlja deteta.

Termin za pregled u Prima MEDICA pedijatrijskoj ambulanti možete da zakažete OVDJE.

Koje su prednosti obavljanja pregleda u Prima MEDICA pedijatrijskoj ambulanti Banja Luka?

Vjerujemo u sveobuhvatan pristup zdravlju vašeg djeteta, kao i cijele porodice i želimo da, istovremeno, unapređujemo prevenciju i utičemo na usvajanje zdravih životnih navika.

Osim što je pacijentima na ovaj način zdravstvena zaštita jednostavnija i brža, to i nama sa druge strane pruža mogućnost da male pacijente pratimo i kada malo odrastu te nakon 7. godine života pređu kod porodičnog ljekara.

Podsjećamo da pedijatrijski tim u našem specijalističkom centru vodi dr Barbara Stanimirović, pedijatar sa dugogodišnjim iskustvom, a nudimo i brojne subspecijalističke koje možete obaviti kod naših doktora:

  • Dječiji reumatolog
  • Dječiji kardiolog
  • Dječiji neurolog
  • Dječiji nefrolog
  • Dječiiji endokrinolog
  • Dječiiji hematolog
  • Dječiji nutricionista
  • Dječiji fizijatar
  • Dječiji hirurg
  • Dječiji psiholog
  • Dječiji neonatolog

ZAKAŽI PREGLED








    066 788 000

    Duška Koščice 33
    78000 Banja Luka

    primamedicabl@gmail.com
    kontakt@primamedicabl.com

    Kako pripremiti dijete za pregled kod pedijatra?

    Priprema djeteta za pregled kod pedijatra može učiniti iskustvo manje stresnim i prijatnijim, posebno za mlađu djecu koja se mogu osjećati uplašeno ili nelagodno. Evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći da pripremite vašeg mališana za posjetu pedijatrijskoj ambulanti:

    Razgovor o pregledu kod pedijatra

    Objasnite djetetu unaprijed da će ići kod doktora. Pokušajte da na jednostavan način objasnite svom djetetu šta je ono što će pedijatar raditi na pregledu.

    Na primjer, recite djetetu da će pedijatar da provjeri kako raste i kako se osjeća. Ili, provjeriće koliko si porastao/la i poslušaće tvoj stomak slušalicama da čuje kako radi mali trbuh.

    Razumljivo, izbjegavajte zastrašujuće riječi kao što su “bol”, “igle” ili “injekcija” prije nego što znate da li će biti potrebne, jer mogu izazvati dodatni strah.

    Simulacija pedijatrijskog pregleda

    Sa malom djecom možete se igrati “doktora” kod kuće. Koristite igračku stetoskop, lutku ili plišanu igračku kako biste simulirali šta će pedijatar da radi. Na ovaj način dijete će se osjećati upoznato sa osnovnim elementima pregleda.

    Podsticanje saradnje

    Pohvalite dijete i ohrabrite ga da sarađuje sa pedijatrom. Recite mu da je važno da bude hrabro i da sluša šta mu pedijatar govori, jer će mu to pomoći da ostane zdravo.

    Ponesite omiljenu igračku

    Omiljena igračka, knjiga ili deka može pomoći djetetu da se oseća sigurnije tokom pedijatrijskog pregleda. Ovo posebno važi za mlađu djecu koja se mogu osjećati nelagodno u novom okruženju.

    Obucite dijete udobno

    Obucite dijete u odjeću koja se lako skida i oblači, kako bi pregled prošao brže i lakše, posebno ako pedijatar treba da obavi fizikalni pregled ili da mjeri vitalne znake.

    Ponudite nagradu ili pohvalu

    Pohvalite dijete nakon pregleda, bez obzira na to kako je prošlo. Osim pohvale i nagradica bi dobro došla, znate već kako to ide.

    Ostanite smireni

    I za kraj, možda i najvažnije od svega navedenog jeste da vi ostanete smireni. Često zaboravljamo da djeca prepoznaju raspoloženje roditelja pa je važno da i sami ostanete mirni i pozitivni. Ako vi pokazujete znakove nervoze ili stresa, dijete može preuzeti te emocije. Znamo da ste zabrinuti i da i najmanja prehlada vašeg mališana izaziva strah, ali ipak vodite računa o tome da vaše dijete vidi i ono što ne izgovorite – brigu na vašem licu!

    Pedijatrija Banja Luka – U kojim slučajevima je potrebno obaviti pregled?

    Pregled kod pedijatra je neophodan u različitim situacijama, bilo da je riječ o redovnoj zdravstvenoj kontroli, preventivnoj zaštiti ili zbog specifičnih simptoma i zdravstvenih problema. Pedijatri igraju ključnu ulogu u praćenju rasta i razvoja djece, dijagnostikovanju i liječenju bolesti, kao i pružanju savjeta roditeljima o pravilnoj brizi o djetetu.

    Evo najčešćih slučajeva kada je potrebno obaviti pregled kod pedijatra:

    Redovni preventivni pregledi

    Preventivni pregledi su ključni za praćenje zdravlja djeteta i njegovog fizičkog, mentalnog i emocionalnog razvoja. Ovi pregledi se obavljaju prema utvrđenom rasporedu:

    • U prvim mjesecima i godinama života dijete bi trebalo redovno da posećuje pedijatra kako bi se pratile faze rasta i razvoja.
    • Tokom predškolskog i školskog perioda, pregledi su rjeđi, ali su i dalje važni za praćenje napretka i prevencije potencijalnih zdravstvenih problema.
    • Ovi pregledi često uključuju vakcinaciju, proveru vida, sluha, motorike i opšteg zdravstvenog stanja.

    Vakcinacija

    Pregledi kod pedijatra su potrebni kada je vrijeme za primanje vakcina prema zvaničnom kalendaru imunizacije. Vakcinacija je ključna za prevenciju mnogih zaraznih bolesti, a pedijatar može pružiti sve informacije o vakcinama, njihovoj efikasnosti i eventualnim neželjenim reakcijama.

    Simptomi bolesti ili nelagodnosti

    Posjeta pedijatru je potrebna u slučaju sljedećih simptoma:

    • Visoka temperatura koja traje duže od jednog dana kod beba, ili tri dana kod starije djece.
    • Kašalj, curenje nosa ili problemi sa disanjem, koji ne prolaze ili se pogoršavaju.
    • Osip na koži, naročito ako se širi, mijenja oblik ili je praćen temperaturom.
    • Povraćanje ili dijareja (proliv) koja traje duže od nekoliko dana, posebno ako se javi dehidratacija.
    • Bol u stomaku, glavi ili ušima koji ne prestaje ili se pogoršava.
    • Promjene u ponašanju, poput letargije, razdražljivosti ili gubitka interesa za aktivnosti.
    • Poteškoće sa spavanjem, hranjenjem ili nagli gubitak tjelesne težine.

    Povrede

    U slučaju povreda, kao što su udarci u glavu, padovi, posjekotine ili prelomi, posjeta pedijatru ili hitnoj pomoći je neophodna kako bi se procijenila ozbiljnost povrede i pružila odgovarajuća pomoć.

    Razvojne poteškoće

    Ako roditelji primjete da dijete ne dostiže razvojne prekretnice (hodanje, govor, motorika) na vrijeme ili ako postoji sumnja na kašnjenje u razvoju, pedijatar može procijeniti situaciju i, po potrebi, uputiti dijete specijalisti za dalje analize i tretman.

    Hronične bolesti i stanja

    Djeca sa hroničnim bolestima poput astme, dijabetesa, alergija ili epilepsije zahtijevaju redovne preglede kod pedijatra radi praćenja stanja i prilagođavanja terapije. Pedijatar takođe može uputiti dijete na specijalističke preglede ukoliko je to potrebno.

    Specifične tegobe kod novorođenčadi

    Bebe i mala djeca mogu pokazivati specifične simptome koje roditelji ne prepoznaju kao ozbiljne, poput:

    • Prekomjernog plača koji može biti znak nelagodnosti ili bolesti.
    • Problema sa hranjenjem ili refluksa.
    • Problema sa spavanjem ili dugotrajne pospanosti.

    Priprema za vrtić ili školu

    Prije nego što dijete krene u vrtić ili školu, često je potrebna medicinska potvrda o zdravstvenom stanju djeteta. Ovi pregledi uključuju provjeru opšteg zdravlja, kao i eventualne vakcinacije koje dijete mora primiti prije ulaska u kolektiv.

    Alergije i problemi sa kožom

    Pedijatri često procjenjuju i liječe alergije na hranu, prašinu, polen ili druge supstance. Ako dijete ima učestale alergijske reakcije, osipe ili ekceme, pregled kod pedijatra je neophodan za dijagnozu i preporuku tretmana.

    Psihološki problemi i promene u ponašanju

    Ako dijete pokazuje znakove emocionalnih ili psiholoških problema, kao što su anksioznost, depresija, problemi sa koncentracijom ili promjene u ponašanju, pedijatar može biti prvi korak ka postavljanju dijagnoze i pružanju pomoći ili upućivanju specijalisti.

    Pedijatrija Banja Luka – Koliko često je potrebno voditi dijete na pregled?

    Učestalost odlazaka kod pedijatra zavisi od uzrasta djeteta, njegovog zdravstvenog stanja i preporuka pedijatra. Redovni pregledi su ključni za praćenje fizičkog, mentalnog i emocionalnog razvoja, kao i za prevenciju bolesti.

    Novorođenčad (0–12 mjeseci)

    U prvoj godini života, redovni pregledi su najčešći jer je to period intenzivnog rasta i razvoja:

    • Prvi pregled treba obaviti u prvih nekoliko dana ili nedelja nakon rođenja, najčešće između 3. i 5. dana.
    • Zatim se pregledi obavljaju otprilike jednom mjesečno do 6. mjeseca života.
    • Nakon 6. mjeseca, preporučuju se pregledi na svakih 2–3 meseca do prvog rođendana.

    Ovi pregledi uključuju mjerenje tjelesne težine, visine, obim glave, kao i praćenje motoričkog i kognitivnog razvoja. Takođe se obavljaju vakcinacije prema kalendaru imunizacije.

    Bebe i mala djeca (1–3 godine)

    Nakon prve godine života, pregledi nisu toliko česti, ali su i dalje neophodni:

    • Obično se obavljaju svakih 6 mjeseci do treće godine.
    • Pregledi u ovom periodu uključuju praćenje rasta, ishrane, razvoja govora i motorike, kao i opšteg zdravlja djeteta.

    Redovni pregledi u pedijatrijskog ambulanti u ovom periodu omogućuju pravovremeno otkrivanje eventualnih razvojnih problema i korekciju ponašanja ako je potrebno.

    Predškolski period (3–6 godina)

    Djeca u ovom uzrastu obično idu na pregled jednom godišnje, osim ako nema specifičnih zdravstvenih problema ili potreba.

    • U ovom periodu, pedijatar prati fizički razvoj, govor, socijalne vještine i emocionalno ponašanje.
    • Takođe se vrši priprema za polazak u vrtić i školu, sa posebnim akcentom na provjeru vida, sluha, i imunizacije.

    Školski uzrast (6-12 godina)

    U ovom uzrastu pregledi se obavljaju obično jednom godišnje, što je dovoljno da se prati rast i razvoj, kao i da se riješe problemi vezani za polazak u školu, učenje i ponašanje.

    • Pregledi mogu uključivati provjeru vida, sluha, držanja tela, tjelesne težine i visine.
    • U ovom periodu djeca mogu početi da imaju zdravstvene probleme specifične za školsku dob, poput problema sa koncentracijom, anksioznosti ili problema sa vidom.

    Adolescenti (12-18 godina)

    Tokom adolescencije, pregledi se obavljaju jednom godišnje ili po potrebi, kako bi se pratili pubertetski razvoj, hormonske promjene i psihološko zdravlje.

    • Pedijatar može obratiti pažnju na pubertetske promjene, emocionalne izazove i pitanja vezana za ishranu i fizičku aktivnost.
    • Adolescenti se suočavaju s temama kao što su mentalno zdravlje, anksioznost, stres i socijalni pritisci te je važno da imaju redovne preglede kako bi se identifikovali eventualni problemi na vrijeme.

    Posebne situacije ili zdravstveni problemi

    Ukoliko dijete ima hronične bolesti, razvojne poteškoće ili specifične zdravstvene probleme, pregledi mogu biti češći:

    • Djeca sa astmom, dijabetesom, alergijama ili problemima sa razvojem možda će morati da posjećuju pedijatra češće radi prilagođavanja terapije i praćenja zdravstvenog stanja.
    • Takođe, djeca koja se suočavaju sa emocionalnim ili psihološkim problemima mogu zahtijevati redovnije konsultacije sa pedijatrom ili specijalistom.

    Pedijatrijska ambulanta Banja Luka – Kako zakazati pregled u Prima MEDICA Specijalističkom centru?

    Zdravstvena ustanova “Prima MEDICA” se nalazi u Ulici Duška Koščice 33.

    Kontakt telefoni za sve informacije i zakazivanje termina pregleda su
    051 265 000 i 066 788 000

    Termin za pregled u Prima MEDICA pedijatrijskoj ambulanti možete da zakažete i OVDJE.

    Koje još specijalističke preglede za djecu mogu da obavim u Prima Medica?

    U našem specijalističkom centru dostupna je i:

    Dječija reumatologija

    Dječiji reumatolog se bavi dijagnostikovanjem i liječenjem autoimunih i reumatskih bolesti kod djece, kao što su juvenilni artritis, lupus i druga zapaljenska stanja koja utiču na zglobove, mišiće i vezivna tkiva.

    Dječija kardiologija

    Dječiji kardiolog specijalizovan je za liječenje bolesti srca i kardiovaskularnog sistema kod djece, uključujući urođene srčane mane, poremećaje ritma srca i hipertenziju.

    Dječija endokrinologija

    Dječiji endokrinolog liječi poremećaje endokrinog sistema kod dece, kao što su dijabetes, poremećaji rasta, pubertetske promene i problemi sa štitnom žlijezdom.

    Dječija hematologija

    Dječiji hematolog specijalizovan je za bolesti krvi i krvnih sudova kod djece, kao što su anemija, hemofilija, leukemija i drugi poremećaje u vezi krvi i koštane srži.

    Dječiji nutricionista

    U našoj ustanovi dostupan je i dječiji nutricionista, stručnjak za ishranu koji se fokusira na nutritivne potrebe djece, prevenciju i liječenje pothranjenosti, gojaznosti i specifičnih nutritivnih poremećaja.

    Dječija neonatologija

    Dječiji neonatolog se bavi liječenjem novorođenčadi, posebno onih s komplikacijama tokom porođaja, prijevremeno rođenih ili sa urođenim poremećajima.

    Dječija fizijatrija

    Dječiji fizijatar bavi se rehabilitacijom i oporavkom djece s motoričkim oštećenjima, povredama, te neurološkim i ortopedskim problemima, s ciljem poboljšanja njihove pokretljivosti i funkcionalnosti.

    Dječija hirurgija

    Hirurška specijalnost koja obuhvata operativno liječenje urođenih malformacija, trauma i drugih bolesti kod djece, od novorođenčadi do adolescenata.

    Dječija psihologija

    U našem specijalističkom centru ordinira dječji psiholog koji se bavi dijagnostikom i terapijom emocionalnih, socijalnih i razvojnih poteškoća kod djece, kao što su anksioznost, depresija, poremećaji u ponašanju i poteškoće u učenju.

    ZAKAŽI PREGLED








      051 265 000

      066 788 000

      Duška Koščice 33
      78000 Banja Luka

      primamedicabl@gmail.com
      kontakt@primamedicabl.com