Lateralni epikondilitis, poznatiji kao teniski lakat

Šta je teniski lakat?

Teniski lakat, medicinski poznat kao lateralni epikondilitis, jedan je od najpoznatijih i najčešćih sindroma prenaprezanja sistema za kretanje. Ovaj sindrom karakteriše pojava bola u spoljašnjem dijelu lakta. Iako je naziv povezan sa tenisom i ukazuje na povredu nastalu prilikom bavljenja ovim sportom, ova se povreda može dogoditi svima koji ponavljaju pokrete zgloba i ruke.

Kako se prepoznaje Lateralni epikondilitis?

Lateralni epikondilitis prepoznaje se po specifičnim simptomima:

  • Bol i osjetljivost na spoljašnjoj strani lakta, koja se može širiti prema podlaktici i zglobu
  • Slabost u zglobu, što može otežati najobičnije svakodnevne aktivnosti poput držanja šolje, okretanja ključa ili rukovanja
  • Bol koja se pogoršava prilikom podizanja ili savijanja ruke, kao i prilikom držanja predmeta s ispruženom rukom
  • Osjećaj ukočenosti u laktu, naročito ujutro

Koje su poteškoće povezane s teniskim laktom?

Poteškoće koje prate teniski lakat mogu značajno uticati na kvalitet života. Osim bola i slabosti, pacijenti često imaju problema s obavljanjem osnovnih zadataka. U težim slučajevima, bol može biti prisutna čak i u mirovanju.

Kako se liječi teniski lakat?

Liječenje teniskog lakta obično uključuje kombinaciju različitih pristupa kako bi se smanjila bol i poboljšala funkcija. Neki od najčešćih tretmana podrazumijevaju:

  • Odmaranje i smanjenje aktivnosti: Izbjegavanje aktivnosti koje pogoršavaju bol može pomoći u smanjenju upale i omogućiti zacjeljivanje
  • Lijekovi: Nesteroidni antiinflamatorni lijekovi (NSAIL) mogu pomoći u smanjenju bola i upale
  • Fizikalna terapija: Vježbe za jačanje i istezanje mišića podlaktice mogu pomoći u smanjenju simptoma. Terapija može uključivati i ultrazvuk, masažu i druge metode.
  • Ortoze: Nošenje ortoze za lakat može pomoći u smanjenju stresa na zglob i ublažavanju simptoma
  • Injekcije: Kortikosteroidne injekcije mogu pružiti kratkotrajno olakšanje bola, dok injekcije krvne plazme bogate trombocitima (PRP) mogu pomoći u zacjeljivanju tkiva
  • Operacija: U rijetkim slučajevima, kada konzervativne metode ne pomažu, može biti potrebna hirurška intervencija za uklanjanje oštećenog tkiva.

Prevencija

  • Pravilna tehnika: Korištenje pravilne tehnike i opreme prilikom sportskih i radnih aktivnosti može pomoći u smanjenju rizika od razvoja Lateralnog epikondilitisa.
  • Jačanje mišića: Redovne vježbe za jačanje mišića podlaktice i ramena mogu pomoći u sprečavanju povreda.
  • Pravilno zagrijavanje: Prije bilo kakve fizičke aktivnosti, važno je pravilno se zagrijati i istegnuti mišiće kako bi se smanjio rizik od povreda.

Teniski lakat može biti bolno i frustrirajuće stanje, ali s pravilnim liječenjem i prevencijom, većina ljudi može očekivati oporavak i povratak svojim normalnim aktivnostima. Ukoliko sumnjate da imate simptome teniskog lakta, savjetujte se s ljekarom kako biste dobili odgovarajuću dijagnozu i plan liječenja.

Podložnost povredi

Istraživanja su pokazala da lateralni epikondilitis najčešće nastaje kod sportista starijih od 35 godina zbog sportske aktivnosti koja ima zahtjevnu tehniku korištenja ruke, a koju praktikuju bar tri puta nedjeljno po 30 ili više minuta. Prema rezultatima istraživanja, između 1 i 3% odrasle populacije jednom u životu ima simptome lateralnog epikondilitisa.

Povratak radnim i sportskim aktivnostima

Vrijeme potrebno za povratak radnim i sportskim aktivnostima izrazito je individualno. Od najveće je važnosti istaknuti da prerani povratak aktivnostima može pogoršati simptome. Osim toga, savjetuje se nošenje ortoze za sve zahtjevnije aktivnosti tokom povratka punim radnim i sportskim aktivnostima.

Poslušajte šta o Lateralnom epikondilitisa kaže naš dr Slaviša Kunarac, specijalista ortopedije, onkolog.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Prima Medica Banja Luka logo

PRIMA MEDICA

Specijalistički centar Prima Medica, visokospecijalizovana zdravstvena ustanova smještena u Banjaluci.

PON - PET: 08:00 h - 20:00 h
SUBOTA: 08:00 h - 14:00 h
NEDELJA: Ne radimo
Duška Koščice 33, Banja Luka
primamedicabl@gmail.com

BRZI KONTAKT

066 788 000

Možete nas kontaktirati direktno ili porukom putem besplatnih aplikacija Viber i WhatsApp. Dodirom na jednu od slika ispod, automatski aktivirate aplikaciju.

Phone WhatsApp Viber
...jer zdravlje je najvažnije!

©Copyright Zdravstvena ustanova Prima Medica Banja Luka - Specijalistički centar | Zadržava sva prava
Product by mariolaWeb