U petak, 7.juna i subotu, 8. juna u Banskom dvoru u Banja Luci, održan je Međunarodni simpozijum „Štitna žlijezda i pridružena oboljenja“ u organizaciji Udruženja endokrinologa i dijabetologa Republike Srpske, Medicinskog fakulteta Banja Luka i Univerzitetskog kliničkog centra Republike Srpske.
Poremećaji štitne žlijezde imaju uticaja na funkcionisanje drugih organa, a isto tako i poremećaji u radu drugih organa mogu indirektno uticati na funkciju štitne žlijezde. Neke od tema ovog dvodnevnog simpozijuma bile su bolesti štitne žlijezde i novi terapijski modaliteti, štitna žlijezda i dijabetes tip 1 i tip 2, reproduktivni poremećaji i štitna žlijezda, štitna žlijezda i poremećaji funkcije hipofize, štitna žlijezda i menopauza, karcinomi štitne žlijezde, nuklearna medicina isavremeni dijagnostički i terapijski modaliteti, kao i hirurgija štitne žlijezde.
Štitna žlijezda ima vitalnu ulogu u održavanju metabolizma i funkcionisanja organizma, te upravo iz tog razloga medicina razvija nove modalitete liječenja za tiroidne bolesti. Ono što zabrinjava posljednjih godina je sve veći broj mladih osoba koje se suočavaju sa problemom poremećene funkcije štitne žlijezde, a posebno žene u reproduktivnoj dobi. Značajan doprinos u liječenju ovih bolesti pružaju unapređene dijagnostičke i terapijske metode, kao i edukativni skupovi, poput ovog Simpozijuma.
Prim. dr Dragi Stanimirović održao je predavanje na temu “Klinički značaj FDG PET/CT –a kod oboljelih od karcinoma štitne žlijezde”. Karcinom štitne žlijezde predstavlja najčešću malignu bolest endokrinog sistema. Pozitronska emisiona tomografija (PET) je dijagnostička pretraga u kojoj se koriste radionuklidi kratkog poluživota koji se vezuju na obilježivač u cilju ispitivanja metaboličkih procesa. To znači da zapravo PET prikazuje funkciju organa na ćelijskom i molekularnom nivou. Maligni tumori pojačano metabolišu glukozu i nakupljaju F-18 FDG. Deoksiglukoza je vezana za pozitronski emiter fluor-18.
Akumulirani F-18-FDG se prikazuje pomoću PET/CT-a. Najveću kliničku ulogu PET/CT ima kod diferentovanih karcinoma štitne žlijezde koji su refraktorni na radiojodnu terapiju, jer se FDG često nakuplja u tumorskim lezijama koje se ne prikazuju na scintigrafiji sa radioaktivnim jodom. 18F-FDG PET/CT pruža značajne podatke u pogledu prognoze bolesti i često predstavlja odlučujući faktor u donošenju odluke o daljem liječenju kod oboljelih od diferentovanog karcinoma štitne žlijezde. 18F-FDG PET/CT je od značaja i kod agresivnijih histoloških podtipova bolesti, kao što je slučaj kod Hürthle cell karcinoma i anaplastičnog karcinoma. Incidentalno fokalno nakupljanje FDG-a u štitnoj žlijezdi predstavlja visok rizik za postojanje maligne bolesti, od 24-36%, te se preporučuje dalja dijagnostička obrada, uključujući biopsiju čvora.
Neke od pednosti PET/CT molekulanog snimanja su u tome da se organski sistemi mogu snimiti jednom procedurom, nisu neophodni kontrasti, identifikacija lokalnog /udaljenog širenja dovodi do pouzdanog staging-a, zahvaćenost limfnih čvorova ne zavisi o veličini, terapijsko planiranje vrši se na osnovu metaboličkih kriterijuma, a ne veličine promjene. PET/CT se koristi i prilikom procjene terapijskog odgovora i razlikovanja ožiljnog tkiva i rezidualne bolesti.